Верховна Рада ратифікувала Конвенцію Ради Європи про доступ до офіційних документів
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Верховна Рада ратифікувала Конвенцію Ради Європи про доступ до офіційних документів
20 травня Верховна Рада ратифікувала Конвенцію Ради Європи про доступ до офіційних документів, ухвалену 18 червня 2009 року у м. Тромсе (проєкт закону № 0032). Рішення підтримали 305 народних депутатів.
Цим документом держави визнають право на доступ до інформації та погоджуються забезпечувати таке право і співпрацювати у сфері доступу.
Зокрема, Конвенція:
- гарантує право на безкоштовний доступ до документів органів влади будь-якій особі без пояснення причин і намірів отримання інформації, подальшого використання документів;
- встановлює систему моніторингу, спрямованого на забезпечення країнами-підписантами належної та ефективної імплементації положень Конвенції, розвитку права на доступ до офіційних документів;
- містить положення щодо врахування суспільного інтересу в інформації, відображеній в офіційному документі, та надання документу, якщо цей інтерес переважить шкоду завдану іншим інтересам, визначеним законодавством;
- встановлює обов’язок для розпорядників належним чином поводитись із документами для того, щоб вони були легко доступні;
- відповідь на запит повинна надаватись у розумний і короткий строк;
- будь-які обмеження у доступі до інформації повинні проходити тест на шкоду та суспільний інтерес;
- запитувач повинен мати доступні шляхи оскарження порушення його права до незалежного органу та суду.
Переглянути переклад Конвенції можна тут.
Верховна Рада ратифікувала документ з уточненням, що визначення поняття «державні органи» також включає:
- органи законодавчої влади щодо їхніх інших функцій;
- органи судової влади щодо їхніх інших функцій;
- фізичні чи юридичні особи у тій мірі, в якій вони виконують державні функції або управляють державними коштами відповідно до національного законодавства.
Також зазначено, що виконання передбачених Конвенцією зобов'язань на тимчасово окупованих територіях у Донецькій, Луганській областях, Криму не гарантується до повного відновлення конституційного ладу України на цих територіях. Органи і посадовці на цих територіях і їхня діяльність є незаконними, а документи є недійсними.
Далі закон про ратифікацію має підписати Президент. Дія самої Конвенції розпочнеться за три місяці від дати ратифікації 10-ю країною, тобто Україною.
Як відомо, Конвенція ухвалена Радою Європи 18 червня 2009 року в місті Тромсе (Норвегія). З того часу її підписали 17 держав-членів Ради Європи, а ратифікували — дев'ять. Цей міжнародний документ поки що не набрав сили – для цього потрібно, щоб Конвенцію ратифікували 10 країн. Представник України підписав конвенцію ще 12 квітня 2018 року, проте для її ратифікації в сесійній залі в парламенту не вистачило голосів «за». Україна стає десятою країною, яка ратифікувала Конвенцію і введе її в дію.
Представники громадянського суспільства підтримували ратифікацію Конвенції з 2018 року. Спочатку низка громадських організацій направили відповідне звернення до Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції. У січні 2019 року Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України закликала підтримати ратифікацію Конвенції.