
Нобелівська лавреатка Наргес Мохаммаді отримала низку погроз щодо свого життя
Нобелівська лавреатка Наргес Мохаммаді отримала низку погроз щодо свого життя


Іранська лавреатка Нобелівської премії миру, журналістка і правозахисниця Наргес Мохаммаді отримала низку погроз щодо свого життя з боку агентів, пов’язаних з Міністерством розвідки Ірану. Про це повідомляє міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF).
Нещодавня серія погроз, яка розпочалася 13 червня, відбулася на тлі війни між Ізраїлем та Іраном та ширшого наступу на активістів й інакодумців.
19, 21 та 25 червня 2025 року Наргес Мохаммаді отримала непрямі погрози від Міністерства розвідки Ірану. В одному з випадків її повідомили про існування «неконтрольованих елементів», які нібито не підпорядковуються розвідці, але шукають місцеперебування Мохаммаді з наміром «прибрати» її, щойно знайдуть. В іншому випадку вона отримала ще одне повідомлення про те, що нібито триває «проєкт із її ліквідації».
7 липня 2025 року адвокат Мохаммаді отримав телефонний дзвінок від Міністерства розвідки Ірану з попередженням для правозахисниці утриматися від інтерв’ю в медіа, залучення правозахисних груп, публікації заяв та проведення інших заходів, пов’язаних з правами людини і свободою слова. Мохаммаді пригрозили «іншим підходом» та застерегли, що надалі щодо неї не буде «ісламського милосердя».
На початку липня 2025 року Міністерство розвідки Ірану також викликало на допити правозахисників і друзів Наргес Мохаммаді. Їм та членам їхніх родин погрожували арештом і тюремним ув’язненням у разі, якщо вони й надалі надаватимуть їй прихисток або підтримку.
«Ми наполегливо закликаємо іранську владу надати чіткі гарантії, що безпека Мохаммаді стане пріоритетом і що її життю та здоров’ю нічого не загрожує. Крім того, ми й надалі вимагаємо негайного та безумовного звільнення Мохаммаді, яка була несправедливо ув’язнена за своє право на вільне висловлення поглядів та правозахисну діяльність. Захист правозахисників в умовах ескалації — це спільна відповідальність усіх держав і міжнародної спільноти», — йдеться в заяві керівного комітету коаліції «Свободу Наргес».
У листопаді 2024 року Наргес Мохаммаді перенесла операцію з видалення пухлини, після чого її тюремний вирок був призупинений. Як повідомляє RSF, після тимчасового звільнення Мохаммаді стала мішенню державної кампанії онлайн-цькування та дезінформації, метою якої є повернення її до в’язниці або навіть переведення до закладу за межами Тегерана.
Нагадаємо, Наргес Мохаммаді є іранською правозахисницею та віцепрезиденткою Центру захисників прав людини (DHRC). Протягом багатьох років вона висловлювала незгоду з обов’язковим правилом носіння хіджабу, накладеним на іранських жінок, а також з обмеженнями прав та свобод жінок в Ірані.
Іранський режим заарештовував її 13 разів, п’ять разів визнавав винною і засудив до 35 років ув’язнення та 154 ударів батогом.
Минулого року Мохаммаді нагородили Нобелівською премією миру 2023 року за «боротьбу проти гноблення жінок в Ірані та за просування прав людини і свободи для всіх». Рішення про присудження їй Нобелівської премії пов’язане, зокрема, з масовою кампанією під гаслом «Жінка. Життя. Свобода», яка розпочалася в Ірані після загибелі активістки Махси Аміні торік. Мохаммаді прямо з в’язниці підтримала протести, які розпочалися восени 2022 року після вбивства поліцейськими Аміні. Учасники кампанії виступають за права жінок і, зокрема, проти обов’язкового носіння хіджабу. Масові акції жорстоко придушувала влада.
У листопаді 2023-го стало відомо, що лауреатка Нобелівської премії миру 2023 року, правозахисниця, яка перебуває в іранській в’язниці, оголосила голодування.
У січні 2024 року іранський суд засудив Наргес Мохаммаді до додаткових 15 місяців позбавлення волі за нібито «пропаганду проти Ісламської Республіки». У вироку йдеться про те, що після відбуття терміну покарання Мохаммаді не зможе виїжджати за кордон упродовж двох років і долучатися до політичних та соціальних груп, а також мати мобільний телефон протягом цього ж терміну.
У червні іранський революційний суд вкотре засудив Мохаммаді до додаткового одного року тюремного ув’язнення за звинуваченням у «пропаганді проти режиму». Free Narges Coalition засудив вирок і закликав іранську владу негайно припинити судове переслідування Мохаммаді за її мирне самовираження та захист інтересів.
Фото: RSF