9 найбільших молодіжних організацій виступили проти нового законопроєкту про молодь

9 найбільших молодіжних організацій виступили проти нового законопроєкту про молодь

13:58,
27 Березня 2025
1052

9 найбільших молодіжних організацій виступили проти нового законопроєкту про молодь

13:58,
27 Березня 2025
1052
9 найбільших молодіжних організацій виступили проти нового законопроєкту про молодь
9 найбільших молодіжних організацій виступили проти нового законопроєкту про молодь
Громадські діячі також підкреслили, що аргумент авторів законопроєкту про необхідність ухвалення закону для розблокування фінансування Молодіжного фонду є маніпулятивним.

Сьогодні на перше читання у Верховній Раді виносять проєкт закону про внесення змін до Закону України «Про основні засади молодіжної політики» та деяких інших законів щодо сприяння розвитку молодіжної політики (реєстр. №12298).

Дев’ять найбільших молодіжних організацій виступили проти: «Перешкоджання демократичним процесам, ілюзія реформи та створення нових корупційних ризиків».

Про це йдеться в заяві Національного молодіжного об’єднання України, яке об’єднує найбільші громадські організації, котрі працюють із дітьми та молоддю.

У заяві зазначають, що правки внесені без обговорення з молодими людьми, зокрема у громадах, та з громадськими об’єднаннями, які працюють з молоддю:

  • такий підхід є неприйнятним з огляду на принципи Ради Європи та Європейського Союзу щодо участі молоді у процесах ухвалення рішень;
  • законопроєкт спричинить масове створення формальних молодіжних рад, підконтрольних керівництву міністерств і установ задля імітації молодіжної політики;
  • передбачена т. зв. «Рада з питань молоді при Кабінеті Міністрів України», яка складатиметься лише з представників формальних молодіжних рад при міністерствах, Ради з молодіжних питань при Президентові України, народних депутатів України (обраних профільним комітетом) та міністра молоді та спорту, замість вже прописаного складу із представників молодіжних організацій, рад, студентського самоврядування, представників молоді. Натомість запропонований склад буде представляти не думку української молоді, а однобічну позицію владних та державних органів;
  • український молодіжний фонд має бути незалежним від Міністерства молоді та спорту, щоб ефективно виконувати свою діяльність. Законопроєкт підпорядковує фонд міністерству, що нівелює засаду незалежності.

Громадські діячі також підкреслили, що аргумент авторів законопроєкту про необхідність ухвалення закону для розблокування фінансування Молодіжного фонду є маніпулятивним, адже Закон України «Про основні засади молодіжної політики» вже передбачає таке фінансування. Його блокує постанова Кабміну №182 від 28.02.2023, яка дозволяє надавати гранти лише з міжнародної допомоги, а держбюджет покриває лише утримання дирекції фонду.

Таким чином, для розблокування бюджетного фінансування грантів ухвалення закону не потрібне. До того ж законопроєкт №12298 не містить фінансово-економічних розрахунків.

Детальніше з цими пунктами та альтернативами створення нового законопроєкту можна ознайомитися в заяві Громадської спілки «Національне українське молодіжне об’єднання — НУМО» за посиланням.

«Молодіжна політика має розвиватися відкрито, чесно та без адміністративного контролю з боку міністерств», — каже виконавча директорка НУМО Олена Подобєд-Франківська.

ГС «Національне українське молодіжне об’єднання» (НУМО) створена у 2019 р. і об’єднує дев’ять найбільших молодіжних організацій: МО «Пласт — Національна скаутська організація України», Спілка Української молоді в Україні, ГО «Українська академія лідерства», ГО «Українська асоціація студентів», ГС «Асоціація молодіжних центрів України», ГО «Будуємо Україну Разом», ГО «ВМР «Національний Альянс», ГО «Молодіжний Націоналістичний Конгрес», ВМГО «Фундація Регіональних Ініціатив».

Фото: НУМО / фейсбук 

Читайте також
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду